Jakie wybrać systemy rynnowe do dachu?

rynny

Urządzenia służące do odwadniania dachu mają duże znaczenie zarówno ze względu na pełnioną funkcję związaną z odprowadzaniem spływającej z połaci deszczówki, jak i na wpływ jaki wywierają na wygląd całego budynku. Odpowiedni dobór systemu rynnowego będzie więc bardzo istotny. Przyjrzyjmy się bliżej rodzajom dostępnych rynien i sprawdźmy, czym warto się kierować przy ich zakupie.

Rodzaje systemów rynnowych

Najbardziej rozpowszechnionym rozwiązaniem, jeśli chodzi o rynny, jest korzystanie z klasycznych rynien półokrągłych. Mogą one być wykonane zarówno z tworzywa sztucznego, jak i metalu, jednak to drugie rozwiązanie będzie na ogół znacznie trwalsze, bardziej estetyczne i mniej podatne na uszkodzenia, o ile powierzchnia zostanie prawidłowo zabezpieczona przed korozją. Rynny półokrągłe mogą dobrze wpasować się zarówno w stylistykę domów inspirowanych architekturą tradycyjną, jak i nowoczesnych. Odmienną możliwością są rynny kwadratowe. Taki system oferuje również dobrą funkcjonalność, jednak o wiele lepiej pasuje do projektów podążających za najnowszymi trendami. Jeszcze inną opcją przeznaczoną do dachów bezokapowych są systemy rynien ukrytych. W takim przypadku cały system jest ukryty – rynna będzie przesłonięta specjalną maskownicą, a rura spustowa zostanie wkomponowana w elewację.

Jak dopasować rynny do dachu?

Kwestie związane z wyglądem są bardzo ważne, rynny muszą jednak również sprawnie odprowadzać spływającą wodę. Dla zapewnienia optymalnej pracy systemu trzeba więc dobrać ich rozmiary do efektywnej powierzchni dachu, co pozwala na oszacowanie ilości deszczówki, jaka może do nich trafiać. Jeśli powierzchnia jest stosunkowo mała i wynosi mniej niż 50 m2, średnica rynny powinna wynosić około 100 mm. Dla dachów między 50 a 100 m2 powinno to być 125 mm, a powyżej 100 m2 – aż 150 do 200 mm. Odpowiednio powiększone będą także rury spustowe, mające odpowiednio 75, 90 albo 110 do 120 mm. Nie można też zapominać o wystarczająco gęstym ich rozmieszczeniu w przypadku fragmentów ścian o większej długości.

Share:

Nowy Targ

ul. Kolejowa 61

Godziny otwarcia

Pon - Pt 9:00 - 16:00
Sobota 9:00 - 12:00