Co należy wiedzieć o oknach dachowych?

okno dachowe

Bez okien nie ma domu. To banał, ale jakże prawdziwy. Wręcz nie sposób byłoby sobie wyobrazić żadnej konstrukcji bez otworów okiennych. Elementy te po pierwsze zapewniają światło, a po drugie umożliwiają wpuszczanie świeżego powietrza. Dostarczają więc tego, co niezbędne do życia. Gdyby nie okna, żylibyśmy w mroku i posiłkowalibyśmy się jedynie światłem elektrycznym. A to z pewnością nie byłoby korzystne dla naszego zdrowia.

Przyzwyczailiśmy się do tego, że na ogół okna umieszczane są w ścianach. To w końcu najbardziej naturalne miejsce na wstawianie takich obiektów. Czasem jednak zdarza się, że w grę mogą wchodzić także inne rozwiązania. Jest tak na przykład wtedy, gdy aranżujemy poddasze. Ponieważ wnętrze to znajduje się zawsze na ostatniej kondygnacji domu, ściany są w nim niekiedy zbyt niskie, aby można było wstawić w nie okna. Dlatego też niezłym rozwiązaniem jest w określonych przypadkach zainstalowanie okien dachowych.

Specyfika okien dachowych

Ponieważ okna dachowe różnią się od zwykłych okien, warto poznać kilka podstawowych cech tych pierwszych. Dzięki zaznajomieniu się z ich właściwościami można potem uniknąć problemów z użytkowaniem. Czymś, co najbardziej rzuca się w oczy w przypadku okien dachowych jest niewątpliwie to, iż obiekty te są bardziej narażone na działanie czynników atmosferycznych. Kiedy deszcz czy grad pada na dach, trafia prosto w okiennice. Dlatego też okna dachowe powinny być bardzo wytrzymałe. Miejsca, w których montuje się te obiekty, stanowią bowiem integralną część pokrycia dachowego i nie można dopuścić do tego, by były one punktami narażonymi na zniszczenia.

Jeśli tylko okna dachowe są wykonane z wytrzymałego materiału, są w stanie długo i bezproblemowo służyć. Obiekty te mają do siebie jednak również to, że ulegają zabrudzeniom szybciej i częściej niż zwykłe okna. W związku z tym należy dbać o ich czystość. Położenie okien dachowych sprawia co prawda, że ich czyszczenie jest nieco trudniejsze niż w przypadku zwykłych okien, jednak z pewnością nie jest niewykonalne.

Ponieważ okna dachowe mają za zadanie z jednej strony separować nas od otoczenia, a z drugiej strony zapewniać dopływ światła czy powietrza, należy dobrze zbilansować te dwa aspekty. Okno dachowe powinno być szczelne i nie może dopuszczać hałasów z zewnątrz, ale z drugiej strony musi też umożliwiać w miarę bezproblemową wentylację. Jak widać, z oknami dachowymi jest trochę zabawy, ale wszelkie starania mogą się w ich przypadku okazać warte zachodu.

Share:

Nowy Targ

ul. Kolejowa 61

Godziny otwarcia

Pon - Pt 9:00 - 16:00
Sobota 9:00 - 12:00