Co należy wiedzieć o oknach dachowych?

Producent Okno-Dach w Nowym Targu

Bez okien nie ma domu. To banał, ale jakże prawdziwy. Wręcz nie sposób byłoby sobie wyobrazić żadnej konstrukcji bez otworów okiennych. Elementy te po pierwsze zapewniają światło, a po drugie umożliwiają wpuszczanie świeżego powietrza. Dostarczają więc tego, co niezbędne do życia. Gdyby nie okna, żylibyśmy w mroku i posiłkowalibyśmy się jedynie światłem elektrycznym. A to z pewnością nie byłoby korzystne dla naszego zdrowia.

Przyzwyczailiśmy się do tego, że na ogół okna umieszczane są w ścianach. To w końcu najbardziej naturalne miejsce na wstawianie takich obiektów. Czasem jednak zdarza się, że w grę mogą wchodzić także inne rozwiązania. Jest tak na przykład wtedy, gdy aranżujemy poddasze. Ponieważ wnętrze to znajduje się zawsze na ostatniej kondygnacji domu, ściany są w nim niekiedy zbyt niskie, aby można było wstawić w nie okna. Dlatego też niezłym rozwiązaniem jest w określonych przypadkach zainstalowanie okien dachowych.

Specyfika okien dachowych

Ponieważ okna dachowe różnią się od zwykłych okien, warto poznać kilka podstawowych cech tych pierwszych. Dzięki zaznajomieniu się z ich właściwościami można potem uniknąć problemów z użytkowaniem. Czymś, co najbardziej rzuca się w oczy w przypadku okien dachowych jest niewątpliwie to, iż obiekty te są bardziej narażone na działanie czynników atmosferycznych. Kiedy deszcz czy grad pada na dach, trafia prosto w okiennice. Dlatego też okna dachowe powinny być bardzo wytrzymałe. Miejsca, w których montuje się te obiekty, stanowią bowiem integralną część pokrycia dachowego i nie można dopuścić do tego, by były one punktami narażonymi na zniszczenia.

Jeśli tylko okna dachowe są wykonane z wytrzymałego materiału, są w stanie długo i bezproblemowo służyć. Obiekty te mają do siebie jednak również to, że ulegają zabrudzeniom szybciej i częściej niż zwykłe okna. W związku z tym należy dbać o ich czystość. Położenie okien dachowych sprawia co prawda, że ich czyszczenie jest nieco trudniejsze niż w przypadku zwykłych okien, jednak z pewnością nie jest niewykonalne.

Ponieważ okna dachowe mają za zadanie z jednej strony separować nas od otoczenia, a z drugiej strony zapewniać dopływ światła czy powietrza, należy dobrze zbilansować te dwa aspekty. Okno dachowe powinno być szczelne i nie może dopuszczać hałasów z zewnątrz, ale z drugiej strony musi też umożliwiać w miarę bezproblemową wentylację. Jak widać, z oknami dachowymi jest trochę zabawy, ale wszelkie starania mogą się w ich przypadku okazać warte zachodu.

Share:

Comments are closed.

Nowy Targ

ul. Kolejowa 61

Godziny otwarcia

Pon - Pt 9:00 - 16:00
Sobota 9:00 - 12:00