Rolety zewnętrzne, jak sama nazwa wskazuje, są obiektami, które służą do zasłaniania okien nie od wewnątrz, lecz z zewnątrz. Taka lokalizacja sprawia, że stanowią one zabezpieczenie nie tylko dla osób znajdujących się w środku budynku, lecz także dla samych okien. Jeżeli okno może zostać w dowolnej chwili przykryte materiałem rolety, oznacza to, że nie jest mu w stanie zagrozić nawet najniebezpieczniejsze zdarzenie, jakim jest próba wybicia.
Bezpieczeństwo i nie tylko
Główną zaletą rolet zewnętrznych jest zabezpieczenie okien przed różnymi zagrożeniami – tak uszkodzeniami mechanicznymi, jak i czynnikami atmosferycznymi takimi jak deszcz, śnieg czy grad. Na tym jednak nie kończą się ich zalety. Niewątpliwym plusem rolet zewnętrznych jest również ochrona przed zbytnim nasłonecznieniem, a w związku z tym także i przed zbytnim nagrzewaniem się pomieszczeń. Jeżeli umieszczamy w domu lub w mieszkaniu rolety wewnętrzne, to mimo że chronimy się przed światłem, słońce i tak nagrzewa szybę i w związku z tym prowadzi do podwyższenia temperatury. Natomiast roleta zewnętrzna znacznie ogranicza nagrzewanie się okna i dlatego zapewnia też lepsze warunki.
Izolacja termiczna i ograniczenie widoczności dla osób z zewnątrz to jednak nie jedynie bariery, jakie umożliwiają rolety zewnętrzne. Obiekty te zapewniają także bardzo dobrą izolację akustyczną – lepszą niż w przypadku rolet wewnętrznych. Zasada działania wygląda tu podobnie jak w przypadku ochrony przed temperaturą. W związku z tym, że rolety zewnętrzne chronią nie tylko wnętrze pomieszczenia, lecz także samą szybę, dźwięk napotyka na dodatkową barierę przed zetknięciem się z oknem, a nie po nim.
Rolety zewnętrzne nie spełniają jednak jedynie roli tamy. Świetnie sprawdzają się w przepuszczaniu tego, co jest korzystne. Nie owijając w bawełnę – chodzi o to, że rolety przy całym swoim izolacyjnym charakterze zapewniają świetną wentylację. Nie trzeba się więc obawiać, że w budynku wyposażonym w tego rodzaju elementy będzie duszno.