Oferta firm z branży dekarskiej jest na tyle obszerna, że każdy inwestor bez problemu znajdzie odpowiednie pokrycie dachowe. Ceramika, stal, drewno czy cement, to tylko niektóre materiały, z których można wykonać estetyczne i trwałe pokrycie dachowe. Sprawdźmy, czym cechują się poszczególne rozwiązania i który materiał pokryciowy ma najlepsze parametry techniczne.
Rodzaje pokryć dachowych
Jednym z najpopularniejszych materiałów pokryciowych są: dachówki ceramiczne, cementowe, bitumiczne oraz blachodachówki.
- Dachówki ceramiczne
Ceramika dachowa, wytwarzana z wypalanej gliny, odznacza się imponującą trwałością i wysoką odpornością na skrajne warunki atmosferyczne. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość szybkiej i budżetowej wymiany uszkodzonych elementów. Co więcej, ceramiczne dachówki dostępne są w różnych kształtach i kolorach, dzięki czemu sprawdzą się zarówno w domach zaprojektowanych w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym.
- Dachówki cementowe
Betonowe lub cementowe pokrycie dachowe to korzystna cenowo alternatywa dla ceramiki. Nowoczesne technologie produkcyjne sprawiają, że dachówki cementowe precyzyjnie odwzorowują formę dachówek ceramicznych (podobnie jak one są dostępne w szerokiej palecie kształtów i kolorów).
Zarówno modele ceramiczne, jak i cementowe, mają dużą masę własną, dlatego konstrukcja więźby dachowej musi odznaczać się odpowiednią nośnością.
- Dachówki bitumiczne
Dachówki bitumiczne, przypominające papę, posiadają rdzeń z masy celulozowej, włókna szklanego lub tworzyw sztucznych, oblewane masą asfaltową i pokryty granulatem. W odróżnieniu od wyżej wymienionych typów dachówek są lekkie i świetnie sprawdzą się do mniej masywnej więźby dachowej. Mimo niskiej masy własnej wykazują świetne właściwości wygłuszające i są ognioodporne.
- Blachodachówki
Blachodachówki to najtańsze i najczęściej stosowane rodzaje pokryć dachowych, których konstrukcja opiera się na stalowym lub aluminiowym rdzeniu pokrywanym wielowarstwową powłoką ochronną. W zależności od jakości pokrycia i sposobu jego wykończenia blaszany dach może zachować swoje właściwości przez kilkadziesiąt do nawet 200 lat!