Czym jest blacha trapezowa?

blacha trapezowa

Osoby, które szukają idealnego pokrycia dachowego dla swojego domu, najczęściej zastanawiają się, czy wybrać zwykłą dachówkę, czy może blachodachówkę. Zwykła dachówka ceramiczna lub betonowa to spory koszt – zarówno samego materiału, jak i montażu.

Trzeba również pamiętać o przygotowaniu solidnej więźby, która utrzyma ciężar dachówki, co przekłada się na kolejne wydatki. Dlatego wiele osób decyduje się na pokrycie dachu blachodachówką lub blachą trapezową. Czym one są i czym się od siebie różnią?

Blacha trapezowa: charakterystyka

Główną cechą blachy trapezowej, wyróżniającą ją spośród innych blach, są przetłoczenia w kształcie trapezu. Mogą one mieć 2-55 mm wysokości. Specjaliści uważają, że im wyższe profile, tym bardziej wytrzymały jest dany arkusz. Profile nadają też pokryciu dachowemu ciekawego, niebanalnego wyglądu. Tak jak inne blachy dachowe, blachy trapezowe są stosunkowo lekkie, nie wymagają więc wzmacniania więźby. Mają też podobną żywotność, odporność na uszkodzenia mechaniczne i korozję. W przypadku dużych i prostych połaci dachowych (płaskich, jak i pochyłych), są jednym z najbardziej ekonomicznych wyborów.

Montaż blachodachówki i blachy trapezowej

Jeśli chodzi o montaż pokrycia, większość dekarzy wskazuje blachę trapezową jako najwygodniejsze rozwiązanie. Kładzie się ją o wiele łatwiej (i szybciej) niż zwykłą blachodachówkę. Jeśli inwestorowi zależy na skróceniu czasu budowy, powinien wziąć pod uwagę ten rodzaj pokrycia. Podobnie jak w przypadku blachodachówki, należy dokładnie przeanalizować projekt domu pod kątem wyciszenia poddasza użytkowego (w tej roli świetnie sprawdza się wełna mineralna). Krople deszczu uderzające o blachę w przeciwnym razie mogą być dość uciążliwe. Wybierając blachę trapezową dla swojego domu, zawsze należy kierować się jakością danego produktu. Najtańsza blacha nieznanego producenta może ulec działaniu korozji. Z kolei blachy trapezowe renomowanych firm objęte są wieloletnimi gwarancjami i z pewnością będą pełniły swoją funkcję niezawodnie przez dekady. Chociaż blachę trapezową stosunkowo łatwo jest zamontować własnoręcznie, warto zlecić to zadanie doświadczonej firmie, która zrobi to profesjonalnie, solidnie i bezpiecznie.

Share:

Nowy Targ

ul. Kolejowa 61

Godziny otwarcia

Pon - Pt 9:00 - 16:00
Sobota 9:00 - 12:00