Jak zadbać o dach w okresie zimowym?

mężczyzna naprawiający dach

Czy dach jest najważniejszym elementem domu? Dla niektórych pewnie tak, dla innych mogą być to inne jego elementy, jednak prawda jest taka, że kiedy dach zaczyna przeciekać, pozostałe problemy schodzą na dalszy plan i cel jest tylko jeden: dach musi zostać naprawiony! To pokazuje jak ważną rolę pełni ten element każdego budynku. Zresztą samo powiedzenie “dach nad głową” kojarzy nam się z bezpieczeństwem, ciepłem, przyjemnym stanem oraz zaspokojeniem podstawowych potrzeb, jakie ma każdy człowiek. Jak zatem dbać o wspomniany dach, aby służył on nam długie lata? Dziś postaramy się odpowiedzieć na pytanie jak zadbać o dach w okresie zimowym i dlaczego jest to takie ważne.

Dbanie o dach zimą – dlaczego jest istotne?

Zima to trudny okres dla konstrukcji dachowych. Możemy nawet powiedzieć, że to “okres prawdy” dla wytrzymałości dachu. Często to właśnie wtedy wychodzą różnego rodzaju zaniedbania, błędy czy zużycie materiałów. Warto zatem już przed zimą przygotować do niej dach i sprawdzić, a w razie potrzeby także zakonserwować jego elementy. To bardzo istotne, szczególnie ze względu na to, że zimą dach jest szczególnie podatny na wilgoć i przeciekanie, a jego naprawa czy konserwacja jest wtedy bardzo utrudniona, a czasem nawet zupełnie niemożliwa do realizacji. Do tego zima to także okres, w którym dach poddawany bywa olbrzymim obciążeniom, takim jakie nie występują w zasadzie przez pozostałą część roku. Zaniedbanie dachu w tym okresie może więc doprowadzić nie tylko do drobnych uszkodzeń, ale wręcz do katastrofy. Biorąc to wszystko pod uwagę, zastanówmy się jak powinniśmy dbać o dach podczas okresu zimowego.

Odśnieżanie

Chyba każdy spodziewał się takiego zabiegu, jeśli chodzi o dbanie o dach w okresie zimy. Jednak nadal wiele osób chyba nie do końca rozumie, dlaczego jest to takie ważne. Może to wynikać z faktu, że śnieg, nawet w dużych ilościach, kojarzy nam się z miękkim i ulotnym puchem. Jednak prawda jest bardziej brutalna. Okazuje się, że metr sześcienny suchego śniegu waży około 200 kilogramów, natomiast śnieg mokry jest nawet czterokrotnie cięższy. Zatem, jak dość łatwo obliczyć, warstwa mokrego śniegu mająca 5 centymetrów grubości, obciąża metr kwadratowy dachu wagą około 40 kilogramów. Wystarczy pomnożyć to przez powierzchnię całego naszego dachu, aby uzmysłowić sobie jak olbrzymi, dodatkowy ciężar generuje śnieg. A dach i jego konstrukcja muszą taki ciężar utrzymać. Zatem jeśli zaniedbamy odśnieżanie po intensywnych opadach śniegu, może się okazać, że kolejnego takiego ciężaru dach już nie utrzyma i dojdzie do tragedii. Szczególnie narażone na to są dachy, których kąt nachylenia wynosi mniej niż 30 stopni. W takim wypadku śnieg nie zsunie się pod wpływem grawitacji i trzeba pamiętać, aby go regularnie usuwać.

Płotki przeciwśniegowe

Wiemy, że dach nieodpowiednio stromy będzie zatrzymywał śnieg i trzeba go usuwać. Z drugiej strony strome dachy wiążą się z tym, że śnieg może nagle i w zupełnie niekontrolowany sposób zsunąć się i także stanowić niemałe zagrożenie. Nie mówimy tu już o tak skrajnych przypadkach jak zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, ale nawet nasze mienie albo same elementy dachu mogą zostać uszkodzone. Często tak właśnie zniszczone zostają chociażby rynny, które swoją drogą również są bardzo ważnym elementem dachu w okresie zimowym i tuż po nim. Warto więc zaopatrzyć się w płotki przeciwśniegowe, które odpowiednio zamontowane uchronią przed tworzeniem się czap śniegu na skraju dachu.

Szczelność dachu

Trochę już wspomnieliśmy o tym, jak ważne jest sprawdzenie szczelności dachu przed nastaniem okresu zimowego. Nikt z nas pewnie nie chciałby, aby zimą okazało się, że w domu zaczyna kapać woda z powodu uszkodzenia pokrycia dachowego. Jednak to nie jedyny problem, jaki może wyniknąć z połączenia okresu zimowego z nieszczelnym dachem. Szczególnie podczas topnienia śniegu, wilgoć może przez różnego rodzaju uszkodzenia dachu lub poluzowania jego elementów przeniknąć do wewnętrznych elementów pokrycia. To bardzo niebezpieczne, ponieważ stwarza idealne warunki dla rozwoju drobnoustrojów, między innymi takich jak pleśń i grzyby, a te znowu mogą przyczyniać się do osłabienia więźby dachowej. Jeszcze jednym zagrożeniem jest to, że nieszczelności w pokryciu dachowym niosą ze sobą spore ryzyko zamoczenia warstwy izolacyjnej, która przez to straci swoje właściwości i nie będzie w stanie skutecznie chronić domu przed utratą ciepła.  Zatem jeśli chcemy, aby dach służył nas latami i nie zaskoczyła nas nagła potrzeba jego remontu lub nawet całkowitej naprawy, to dbajmy o swój dach – szczególnie w okresie zimowym.

Share:

Nowy Targ

ul. Kolejowa 61

Godziny otwarcia

Pon - Pt 9:00 - 16:00
Sobota 9:00 - 12:00