Jak wgląda proces położenia dachu?

układanie dachu

Piękny dach to ozdoba domu. Zarówno styl, jak i kolor pokrycia winny być dopasowane do całej elewacji. Pierwszym krokiem do rozpoczęcia prac budowlanych jest dokładne przestudiowanie projektu budynku, w którym znajdują się szczegółowe informacje o konstrukcji dachu, w tym także dane na temat kątów nachylenia dachu, rozmieszczeniem krokwi, sposobami ich łączenia i zakańczania. W projekcie znajdują się również informacje o możliwościach pokrycia dachu z zewnątrz.

Jak się kładzie więźbę?

Montaż dachu zaczyna się od położenia więźby, czyli szkieletu dachu. Najbardziej popularne ich rodzaje to więźby jętkowe, krokwiowe i więźba płatwiowo-jętkowa.
Pierwszy etap prac to montaż podstawowego elementu, czyli murłaty na szczycie ścian bocznych za pomocą specjalnych szpil. Czasami poprzecznie umieszcza się także tzw. belki wiązarowe. Następnie zakłada się krokwie, czyli grube ukośne belki. W przypadku dachu dwuspadowego krokwie montuje się na przeciwległych ścianach domu i łączy w miejscu, gdzie wypada szczyt dachu, a potem do więźby za pomocą specjalnych mocnych śrub. Czasami także dla wzmocnienia całej konstrukcji montuje się atew – poziomą belkę łączącą ze sobą krokwie.
Gdy więźba jest gotowa, pokrywa się ją folią dachową, aby zabezpieczyć przed przemakaniem, czasami także deskuje.
Kolejny etap prac to tzw. łacenie, które polega na położeniu kontrłat – desek o mniejszym przekroju niż łaty, które montuje się je tak, by kontrłaty z dwóch przeciwległych powierzchni spotykały się u szczytu dachu. Ich zdaniem jest zapewnienie wentylacji i pomoc w ewentualnym spływie wody. Kiedy kontrłaty są położone, przychodzi czas na montaż łat, czyli długich desek o przekroju 40×50 mm. Kładzie się je w poprzek w stosunku do krokwi i dostosowuje do pokrycia zewnętrznego dachu, które będzie zakładane.
Dopiero kiedy zamontowane są wszystkie elementy więźby, przychodzi czas na zakładanie okien. Niezwykle istotny jest również montaż dodatkowych elementów takich jak rynny, pas nadrynnowy, okap dachu, które zapewnią prawidłowe funkcjonowanie dachu.

Pokrycie dachowe

Ostatni etap prac związanych z położeniem dachu to układanie pokrycia dachowego. Najczęściej jest to dachówka ceramiczna, betonowa lub blachodachówka, której mamy olbrzymi wybór. Układanie dachówek rozpoczyna się od ułożenia jednego rzędu, zwykle od prawej do lewej i odpowiedniego dopasowania ścisku dachówek do dachu.
Mocuje się je za pomocą wkrętów. Dzięki pierwszemu rzędowi można policzyć, ile dachówek będzie potrzebnych na każdy rząd. Pozostaje ułożyć kolejne rzędy na wzór pierwszego. Z kolei blachodachówkę kupuje się w postaci arkuszy ciętych na wymiar o długości połaci lub w modułach, a potem przykręca się wkrętami do łat i do sąsiednich arkuszy i modułów.
Kiedy wszystko jest gotowe, przychodzi czas na ocieplenie poddasza. Do tego celu używa się najczęściej dwóch warstw wełny mineralnej, którą przykrywa się folią paraizolacyjną oraz warstwą płyt karton-gipsowych, które stanowią gotowe podłoże do malowania.

Share:

Nowy Targ

ul. Kolejowa 61

Godziny otwarcia

Pon - Pt 9:00 - 16:00
Sobota 9:00 - 12:00