Blachodachówka jest popularna ze względu na fakt, że przy swoich licznych zaletach stanowi niekosztowny wybór. By jednak przez wiele lat służyła nam bez awarii i uszkodzeń, powinniśmy wiedzieć, jak prawidłowo ją pielęgnować.
Konserwacja blachodachówki – o czym należy pamiętać?
Blachodachówka jest niezawodna, gdy przychodzi do ochrony przed stratami powietrza czy przenikaniem wilgoci do konstrukcji dachu. Utrzymywana w prawidłowy sposób, pozostanie funkcjonalna przez wiele lat, nie ulegając zniszczeniu ani nie zużywając się w miarę upływu czasu. Bez obaw – jej pielęgnacja nie jest wymagająca ani skomplikowana. Pamiętajmy jednak, że nasz dach z blachodachówki musi być wysokiej jakości i pochodzić od sprawdzonego dystrybutora. Powinniśmy też dopilnować, by został prawidłowo zamontowany.
Do podstawowych elementów ochrony blachodachówki należą:
- Mycie i czyszczenie pokrycia dachowego – jest to nie tylko kwestia atrakcyjnego wyglądu. Gromadzące się pomiędzy dachówkami zabrudzenia, takie jak kurz czy pył, stanowią doskonałe środowisko do rozwoju wilgoci, a tym samym grzybów i pleśni. Usuwając je co pewien czas, zabezpieczymy więc pokrycie dachowe przed korozją oraz uszkodzeniem powłoki. Zazwyczaj wystarczy umyć dach za pomocą myjki ciśnieniowej. Uporczywe zabrudzenia można z kolei zmyć za pomocą specjalistycznych środków do czyszczenia blachy. Pamiętajmy, by nie używać domowych preparatów chemicznych – mogą one uszkodzić powierzchnię dachówek i stworzyć ryzyko korozji.
- Naprawianie uszkodzeń na bieżąco – przy okazji oczyszczenia dachu z brudu i liści warto skontrolować jego stan. Wszelkie zarysowania czy odpryski można zabezpieczyć z użyciem specjalistycznej farby do blachy – im wcześniej to zrobimy, tym mniejsze ryzyko, że drobne uszkodzenie z czasem rozwinie się w poważny problem. W przypadku, gdy usterki są liczne, a farba na dachówce łuszczy się, nie próbujmy naprawiać tego ani malować dachu sami – zamiast tego skorzystajmy z pomocy specjalisty.
- Regularna kontrola dachu – by uniknąć ewentualnych problemów, przeprowadzajmy przegląd stanu blachodachówki przynajmniej raz na sześć miesięcy. Z kolei co pięć lat warto wykonać szczegółową kontrolę całego dachu, razem z rynnami i innymi elementami.
Prawidłowa pielęgnacja dachu jest o tyle ważna, że przez cały rok jest on wystawiony na działanie skrajnych temperatur oraz niesprzyjających czynników pogodowych – takich jak deszcz, grad czy szkodliwe działanie promieni UV. Jeżeli więc chcemy uniknąć kosztownego remontu, stosujmy się do powyższych zaleceń.
Ważne – jeżeli nie mamy wprawy w pracy na wysokościach, nie próbujmy podejmować tych działań samodzielnie. Dużo lepszym pomysłem będzie zatrudnienie wykwalifikowanego dekarza.