Aby zadbać o bezpieczeństwo własne oraz domowników, konserwacje dachów powinno przeprowadzać się przynajmniej raz do roku. Przeglądu poszycia dachowego należy dokonać także wtedy, gdy na skutek obfitych opadów gradu lub silnego wiatru dach zaczyna przeciekać oraz gdy zauważysz na nim mchy, grzyby lub inne porosty.
Przegląd dachu przyda się również w sytuacji, gdy planujesz zaadaptować strych na poddasze użytkowe. W zakres konserwacji dachu wchodzą takie działania, jak:
- czyszczenie dachu,
- kontrola stanu obróbek blacharskich,
- kontrola szczelności wentylacji,
- weryfikacja stanu więźby dachowej.
Przyjęta metoda konserwacji dachu zależy od rodzaju poszycia. Więcej w naszym wpisie.
Jak konserwuje się dachy z dachówek?
Stosunkowo najmniej zabiegów konserwujących wymagają dachy, na których położono dachówki. Wystarczy je od czasu do czasu przemyć czystą wodą, najlepiej używając myjki ciśnieniowej. Jeśli na twoim dachu położne są dachówki nieszkliwione, które bardzo szybko nasiąkają wilgocią, częściej będziesz musiał usuwać z niego mchy, glony i porosty. Wówczas do wody należy dodać środki impregnujące oraz hydrofobowe, które uniemożliwią penetrację podłoża przez wodę. Najbardziej odporne na uszkodzenia oraz kolonizację przez żywe organizmy są oferowane przez nas metalowe dachówki z posypką renomowanej marki TILCOR.
Na czym polega konserwacja dachu pokrytego blachodachówką?
Odporna na zniszczenia oraz łatwa w konserwacji będzie również blachodachówka. Największym problem w jej przypadku jest konieczność regularnego usuwania z niej roślin, zwłaszcza jeśli nieruchomość położona jest w pobliżu drzew. Mech, liście oraz piasek należy usuwać miękką szczotką, przy użyciu dużej ilości wody z detergentem lub bez. Najszybciej pozbędziesz się z dachu zanieczyszczeń, używając myjki ciśnieniowej. Konserwacja dachów z blachodachówki ma również na celu pozbycie się z niego ognisk korozji lub zapobiegnięcie ich powstawaniu. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór wytrzymałych, estetycznych oraz odpornych na zniszczenia stalowych pokryć dachowych od światowych, renomowanych producentów.
Najtrudniejsze i najbardziej uciążliwe w konserwacji są dachy z papy, wymagające regularnego uzupełniania masami bitumicznymi oraz zaklejania dziur po pęcherzach na warstwie papy podkładowej. Jeśli pęcherze są niewielkie, zaklejanie dziur zapobiegnie przeciekom, jeśli są duże, warstwę papy trzeba będzie wymienić. Papa to obecnie najrzadziej stosowany rodzaj poszycia dachowego.