Czym jest system rynny ukrytej?

Podążając za nowoczesnymi trendami związanymi z budową domów, przed projektantami stawiane są coraz większe wyzwania aby opracować systemy nie tylko pięknie wizualnie, ale by sprawdziły się także w praktyce.

Zgodnie z najnowszymi trendami wielu inwestorów decyduje się na dom o minimalistycznym i prostym wyglądzie. Aby taki budynek mógł powstać ważnym elementem jest bezokapowy dach – czyli taki w którym dach płynnie przechodzi w elewację bez widocznych rynien.

Projektanci Ruukki znaleźli rozwiązanie tego problemu, gdyż wiadomym jest, że w budynku nie można zlikwidować rynien – można je natomiast ukryć.

Wygląda to w ten sposób, że cięgi rynnowe schowane są pod tzw. maskownicą, a rury spustowe ukrywa się pod elewacją zachowując estetyczną bryłę wymarzonego domu. rys. poniżej

Budowa systemu rynny ukrytej

W tym systemie rynny podwieszane są na specjalnie wykonanych przez firmę Ruukki hakach które mają ramową konstrukcję umożliwiającą zwiększenie odstępu między nimi aż do 80 cm. Podwieszone na hakach rynny są ukryte pod maskownicą (rys.13) montowaną na specjalnej podstawie (rys.10) dzięki temu rozwiązaniu koszt rynien jest niski, a co najważniejsze dla Nas – rynny są ukryte.

Jednakże każdy z Nas zada sobie pytanie – a co ze spustami?


Spusty także są ukryte! Dzięki wykonaniu, ze specjalnego tworzywa PVC jesteśmy w stanie ukryć je pod elewacją bez obaw o korozję.
Specjalnie dla tego rozwiązania firma Ruukki opracowała kształtki styropianowe które eliminują mostki termiczne oraz chronią spusty przed z minusowymi temperaturami.

A więc rynny ukryte czy zwykłe?

Oczywiście wszytko zależy od preferencji inwestora.
Bowiem niezmiennie na rynku istnieje grupa ludzi którzy ściśle będą podtrzymywać tradycjonalizm wybierając rynny półokrągłe. Co niektórzy, bardziej innowatorscy zdecydują się na kwadratowy system rynnowy. Jednakże osoby które lubią nowoczesność i współczesny minimalizm zapewne zdecydują się na bezokapowy system rynnowy siba modern.
Ostrzegamy jednak – aby taki system rynnowy mógł zostać wykonany musi być przewidziany przez architekta we wczesniej fazie projektowania.

My ze swojej strony bardzo serdecznie polecamy produkt Siba Modern, a jednakowo mając bogate doświadczenie branżowe możemy pomóc Ci w dobraniu odpowiedniego pokrycia dachowego dla wymarzonego domu i rynien.
Najczęściej występującą kompozycją pokryć dachowych dla domów z tego typu rynnami są blachy takie jak Ruukki Classic czy Ruukki Hyygge.

Materiał oparty na artykule Ruukki Dachy – www.ruukki.com/pol

Share:

Nowy Targ

ul. Kolejowa 61

Godziny otwarcia

Pon - Pt 9:00 - 16:00
Sobota 9:00 - 12:00