Przeglądy systemów rynnowych – dlaczego to ważne?

rynny

Komfortowa eksploatacja dachu zależy nie tylko od rodzaju wybranego pokrycia i jego prawidłowego montażu, ale w dużej mierze również od zastosowanych akcesoriów. Jednym z najważniejszych będzie użyty system rynnowy. Nie można zapominać, że jego właściwe funkcjonowanie jest uzależnione od regularnej konserwacji. Przekonaj się, dlaczego przeglądy rynien są tak ważne i zobacz, co warto wiedzieć o ich prowadzeniu.

Dlaczego właściwe funkcjonowanie rynien jest tak ważne?

Podstawowym zadaniem orynnowania jest zbieranie spływającej z połaci dachu wody i przekazywanie jej do rur spustowych, by mogła zostać odprowadzona do kanalizacji lub innego zastosowanego sposobu jej zagospodarowania. Wszelkie zaburzenia w działaniu rynien mogą prowadzić do groźnych przecieków. Woda może podciekać pod pokrycie dachowe lub spływać w niekontrolowany sposób po ścianach. Najczęstszą przyczyną tego rodzaju sytuacji są gromadzące się w rynnach zanieczyszczenia. Głównie są to opadające z pobliskich drzew lub niesione wiatrem liście, igły i niewielkie gałązki. Wśród gromadzących się w rynnach substancji będą jednak również zmywane z dachu pyły, ptasie odchody i pióra. Jeśli będzie ich zbyt dużo w rynnach lub w rurach stworzą się zatory. W podobny sposób może działać odmarzający i zamarzający zimą lód.

Jak wykonać przegląd rynien?

Najważniejszą czynnością związaną z kontrolą stanu orynnowania będzie udrożnienie rynien i rur spustowych. Najlepiej wykonywać ten zabieg przynajmniej dwa razy do roku – wiosną, tuż po zimie oraz jesienią, po tym, jak z drzew opadną liście. Najłatwiej będzie usuwać zalegające resztki przy pomocy specjalnej teleskopowej szczotki. Po wybraniu zanieczyszczeń z czyszczaków rury spustowe można przepłukać wodą pod ciśnieniem, warto jednak pamiętać, by wprowadzać ją od dołu, tak by mogła ona wymyć zator bez obciążania instalacji swoją masą. Nie można również zapomnieć o skontrolowaniu szczelności poszczególnych odcinków systemu, a także sprawdzeniu mocowań – zwłaszcza jeśli były mocno obciążone zanieczyszczeniami lub lodem.

Share:

Nowy Targ

ul. Kolejowa 61

Godziny otwarcia

Pon - Pt 9:00 - 16:00
Sobota 9:00 - 12:00