Jak udrożnić prawidłowo rynny?

czyszczenie rynien

Czyszczenie i udrażnianie rynien zapewnia swobodny przepływ wody i zapobiega wylewaniu się jej na ściany i piwnicę, dlatego warto przeprowadzać je regularnie. Podpowiadamy, w jaki sposób zrobić to prawidłowo.

Udrażnianie i czyszczenie rynien

Udrożnianie połączone z konserwacją rynien najlepiej jest wykonywać co najmniej raz w roku w okresie wiosenno-letnim. Dzięki temu można usunąć jesienne liście i zabrudzenia po zimie. Dodatkowo warto wykonać przegląd i sprawdzić, czy zimą śnieg i zamarzająca woda nie uszkodziły żadnej części instalacji.

Prace należy wykonywać przy użyciu drabiny, a najlepiej bardziej stabilnego rusztowania. Najpierw należy wyjąć siatki zabezpieczające w rynnach zamontowanych pod dachem. Czyszczą rynny należy używać takich narzędzi, które nie zarysują i w żaden inny sposób nie uszkodzą powłoki ochronnej, którą pokrywane są rynny. Błoto najlepiej usuwa się małą szczotką lub woda pod ciśnieniem. Następnym krokiem jest sprawdzenie przepustowości i oczyszczenie rur spustowych,  w tym celu należy wlać do nich wodę pod wysokim ciśnieniem. Wszelkie większe zanieczyszczenia takie jak liście, zatrzymają się w specjalnym koszyczku, czyli czyszczaku, zatem wystarczy wyjąć go i opróżnić.

Zlokalizowanie i usunięcie przecieków

Czyszczenie rynien to doskonała okazja do znalezienia i naprawienia ewentualnych przecieków, ponieważ mogą one uszkadzać elewację budynku. Aby to zrobić, należy zatkać wylew rynny, a następnie napełniając ją wodą. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na łączeniach. Przecieki można łatwo naprawić za pomocą specjalnych uszczelniaczy lub złączki uszczelniającej.

Konserwacja rynien

Konserwację wykonuje się dopiero po uprzednim opróżnieniu i wyczyszczeniu rynien. Najpierw należy dokładnie obejrzeć całą instalację i sprawdzić jej ogólny stan. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na uszkodzenia mechaniczne takie jak zadrapania, zarysowania i odpryski. Uszkodzenia takie powinno się dokładnie wyczyścić, a następnie pokryć odpowiednio dobraną warstwą zabezpieczającą, na przykład lakierem zaprawkowym.

Jeśli prace utrudniane są przez znaczną wysokość lub dużą ilość rynien, warto pomyśleć o profesjonalnym czyszczeniu.

Share:

Nowy Targ

ul. Kolejowa 61

Godziny otwarcia

Pon - Pt 9:00 - 16:00
Sobota 9:00 - 12:00