Jak układać panele dachowe na rąbek?

widok z lotu ptaka na panele dachowe

Montaż paneli dachowych na rąbek nie jest skomplikowany dla profesjonalnych dekarzy, chociaż wymaga dokładności. W jaki sposób się to robi?

Przygotowanie konstrukcji do montażu paneli na rąbek

Przed panelami konieczne jest wykonanie obróbek blacharskich, takich jak rynny (które jako producent blachodachówek oferuje nasza firma) oraz ocieplenia. Panele można montować na dachach wentylowanych oraz na konstrukcjach z pełnym deskowaniem. Ważne, by drewniane rusztowanie było wykonane z drewna wysokiej klasy i dokładnie zaimpregnowane. Aby zamontować panele, przekątne dachu muszą być równe, a kalenica i okap proste. Panele montowane są prostopadle do okapu, a kierunek, w którym się to robi jest dowolny. Należy zachować niewielką pustą przestrzeń między arkuszami, ponieważ panele mogą rozszerzać się i kurczyć pod wpływem temperatury, co jest zjawiskiem normalnym. Dlatego też zostawia się ok. milimetrową przestrzeń wkręcając łączniki w otwory montażowe ― zapobiega to wybrzuszeniu arkuszy podczas wysokich temperatur.

Układanie paneli dachowych na rąbek

Pierwszy panel powinien być wysunięty o ok. 5 cm poza okap, a jego początek trzeba zaczepić o listwę startową z zachowaniem przerwy dylatacyjnej. Takie postępowanie zapobiegnie nierównemu mocowaniu pozostałych paneli i pofałdowaniom na połaci. Proces montażu przebiega sprawnie ze względu na wcześniej przygotowane otwory montażowe oraz fabrycznie przygotowane zamki zatrzaskowe. Należy zachować minimum 5 cm odległości pomiędzy połączeniami wzdłużnymi. W przypadku długich połaci łączy się panele na zakład, który jest tym większy, im większy jest kąt nachylenia dachu. Jeśli spadek jest większy niż 15 stopni, to szerokość zakładu wynosi 10 cm, a jeśli mniejszy ― 25 cm. Panele montowane w pobliżu koszy dachowych muszą  być odpowiednio przycięte i posiadać podwinięte krawędzie. Blacha wypełniająca koszt także powinna mieć podwinięte krawędzie. Jest to rozwiązanie szczelne i estetyczne, a jeśli powstaną nierówności, to można zamaskować obróbkami blacharskimi.

Nie warto wykonywać samodzielnie układania paneli. Montaż przez doświadczoną ekipę gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania dachu i chroni przed niepotrzebnymi wydatkami na naprawę.

Share:

Nowy Targ

ul. Kolejowa 61

Godziny otwarcia

Pon - Pt 9:00 - 16:00
Sobota 9:00 - 12:00