Jak zabezpieczyć dach przed przeciekaniem?

deszcz padający na dach

Przeciekanie podczas opadów jest jednym z największych problemów związanych z dachem. Można jednak mu zapobiec  lub naprawić. Opisujemy, co należy zrobić w obu przypadkach.

Solidne wykonanie i najwyższej jakości materiały

Utrwaliło się przekonanie, że najlepszym uszczelnieniem i zabezpieczeniem dachu przed przeciekaniem jest papa. Nasze doświadczenie pokazało nam, że papa nie przepuszcza pary wodnej, a wilgoć osadza się na deskach i ociepleniu. Jako producent zabezpieczeń dachowych w Nowym Targu uważamy, że lepszym rozwiązaniem jest folia wstępnego krycia.

Budując lub remontując dach, warto postawić na profesjonalną ekipę, która zadba o zabezpieczenie najbardziej newralgicznych miejsc w pokryciu dachowym. Na nieszczelności i przeciekanie najbardziej narażone są:

  • obróbki kominowe — odpowiednie wykonanie uszczelnienia między dachem a ścianą komina jest kluczowe, ponieważ to właśnie w tym miejscu blacha pracuje pod wpływem zmiany temperatur, a uszczelnienie może stopniowo się wykruszać.
  • kosze dachowe — to do nich spływa woda podczas opadów, a zimą długo zalega śnieg, co może prowadzić do poważnych rozszczelnień. Aby temu zapobiec, konieczne jest odpowiednie wyprofilowanie i uszczelnienie blachy.
  • okna dachowe — do przeciekania dochodzi najczęściej przed nieprawidłowe osadzenie okien lub kołnierza dachowego, a także przemarzanie niewystarczająco ocieplonej ościeżnicy.

Sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana w przypadku dachu wielospadowego oraz z dodatkowymi elementami, np. lukarnami. Takie dachy trudniej jest dokładnie i szczelnie pokryć. Właśnie dlatego tak ważne jest zatrudnienie doświadczonej ekipy dekarzy.

Naprawa przeciekającego dachu

Naprawa dachu w przypadku przeciekania jest możliwa, chociaż dosyć skomplikowana. Problemem może być samo zlokalizowanie miejsca przecieku, ponieważ nawet niewielka, łatwa do przeoczenia szczelina wystarczy, by przedostawała się nią woda. Doświadczony dekarz poradzi sobie z tym zadaniem, a następnie wymieni wadliwy element. Zazwyczaj problemem jest pęknięcie blachy lub uszkodzenie membrany. Do czasu pojawienia się dekarza uszkodzenia można tymczasowo zakleić taśmą naprawczą.

Koniecznie trzeba pamiętać o okresowych przeglądach dachu, które pozwolą na zlokalizowanie niewielkiej usterki i zapobiegną pogłębianiu się jej.

Share:

Nowy Targ

ul. Kolejowa 61

Godziny otwarcia

Pon - Pt 9:00 - 16:00
Sobota 9:00 - 12:00