Jakie elementy dachu najczęściej podlegają naprawie?

mężczyzna naprawiający dach

Zużywanie się elementów pokrycia dachowego jest procesem naturalnym, chociaż można go spowolnić poprzez dokładną pracę na najwyższej jakości materiałach. Niektóre elementy trzeba naprawiać częściej niż pozostałe. Które?

Pokrycie dachowe

Na żywotność dachu wpływ ma jakość zastosowanych materiałów oraz dokładność pracy dekarza. Jeśli pojawiają się jakieś usterki na dachu wykonanym zgodnie ze sztuką, to zazwyczaj są one niewielkie. Wymiana całego dachu jest raczej rzadkością, a najlepszym środkiem zapobiegawczym są regularne przeglądy dachu. Można wykonać je samodzielnie, wchodząc na drabinę i oceniając stan pokrycia. W ten sposób możliwe jest zlokalizowanie usterki w pokryciu i obróbkach, natomiast do nieprawidłowości w ustaleniu i naprawie zniszczeń w konstrukcji nośnej i głębszych warstwach blach niezbędne będzie zatrudnienie dekarza.

Najczęstszym problemem związanym z pokryciem dachowym jest uszkodzenie dachówki. Jest to jednak nieskomplikowana usterka i nie stanowi większego problemu dla naszych dekarzy, ponieważ jesteśmy najlepszym producentem pokryć dachowych w Nowym Targu.

Konstrukcja i ocieplenie

Sprawdzenie warstwy izolacyjnej i konstrukcji dachu jest niezbędne w przypadku stwierdzenia uszkodzeń w pokryciu. Uszkodzenie pokrycia powoduje najczęściej zamoczenie niższych warstw dachu i dostanie się wilgoci do warstwy paroszczelnej. W takim przypadku niezbędna jest pomoc profesjonalisty, ponieważ niedoświadczona osoba nie jest w stanie stwierdzić, zlokalizować i naprawić usterki. Szczególnie niebezpieczne jest zamoczenie krokwi, a ich osuszenie zapewniające bezpieczeństwo całej konstrukcji musi zostać przeprowadzone przez doświadczonego dekarza.

Obróbki dachowe

Przyczyną uszkodzeń obróbek dachowych najczęściej są czynniki atmosferyczne. Do najczęściej psujących się obróbek należą:

  • gąsiory ― mocuje się je na szczycie dachu i zazwyczaj łatwo jest je wymienić, ale w przypadku uszkodzenia środkowej części trzeba rozebrać cały gąsior;
  • szczytowe wiatrownice ― najczęściej wymagają naprawy wraz z deską szczytową, do której są przybijane;
  • rynny ― krótkie odcinki orynnowania zazwyczaj wymienia się na nowe, ale możliwe, że lepiej będzie wymienić również sąsiednie obróbki i zainstalować nowe uchwyty.

Regularna kontrola stanu dachu jest najlepszym sposobem na zapobieganie poważnym usterkom, a także uniknięcie wysokich kosztów naprawy.

Share:

Nowy Targ

ul. Kolejowa 61

Godziny otwarcia

Pon - Pt 9:00 - 16:00
Sobota 9:00 - 12:00