Blachodachówka to popularne pokrycie dachowe z ocynkowanej blachy stalowej lub aluminiowej, która jest pokrywana warstwami ochronnymi. Jedne z nich są płaskie, inne przycięte w rozmaite kształty i posiadające różne tłoczenia, co przekłada się również na specyfikę montażu. Warto poznać ich rynkową różnorodność, aby móc dopasować odpowiednie parametry do własnych potrzeb. Zapraszamy do lektury.
Blachodachówka modułowa płaska
Jest rodzaj blachodachówki najczęściej wykorzystywanej w budownictwie w nowoczesnym stylu – domy jednorodzinne, szeregowe i budynki wielorodzinne; posiada moduł o długości około 30-35 cm, wysokość profilu 3 mm, w niektórych ofertach wysokość przetłoczenia to 3 cm. Blachodachówka jest łatwa w montażu dachu oraz transporcie, a jej symetryczny kształt pozwala na montaż w dowolnym kierunku (prawo-lewo lub lewo-prawo).
Blachodachówka płaska na rąbek stojący
Blachodachówka płaska na rąbek stojący układana jest na dachach o niskim nachyleniu – około 5⁰, obecnie wykorzystywana w budownictwie mieszkaniowym oraz w budynkach użyteczności publicznej. Dawniej stosowana była w budynkach sakralnych. Układana jest na dachu w arkuszach, blachy łączone są w stojące pionowe rąbki i zazwyczaj nie posiadają tłoczeń. To bardzo szczelne pokrycie.
Blachodachówka gontopodobna
Do złudzenia przypomina naturalny gont drewniany, charakterystyczny w architekturze Podhala. Łączy w sobie zalety blach i dachówek najważniejsze dla współczesnego budownictwa. Akustyka tej blachodachówki posiada walory podobne do dachówek. Przykładowo produkt marki Tilcor posiada unikatowy profil i głębokie przetłoczenia oraz jest zbudowany z ośmiu warstw, spełniających określone funkcje. Dwie powłoki z alucynku podnoszą trwałość stali, potrójne pokrycie akrylowe chroni kolor przed blaknięciem. Natomiast szczególną rolę odgrywa posypka mineralna. Blachodachówka z naturalną posypką z kamienia mineralnego posiada szereg zalet:
- tworzy system samonośny dachu, odporny na promieniowanie UV, trzęsienia ziemi, grad, mróz i topniejący śnieg oraz huraganowe wiatry;
- stanowi lekkie pokrycie dachu, łatwe w montażu;
- produkt jest przyjazny dla środowiska;
- odporność na ogień- klasa A ;
- materiał jest odporny w środowisku słonym, morskim;
- posiada 50 lat gwarancji na warunki pogodowe.