Dachy przemysłowe to konstrukcje typowe nie tylko dla hal produkcyjnych, warsztatów czy magazynów, ale i obiektów biurowych, komercyjnych czy handlowych. W większości przypadków są to dachy płaskie. Wyróżniają się przy tym wytrzymałością, odpornością na trudne warunki zewnętrzne oraz wyjątkową szczelnością. Jak powstają dachy przemysłowe? Kilka informacji na ten temat w dalszej części naszego wpisu.
Budowa i wykończenie dachów przemysłowych
Estetyka, która w budownictwie mieszkaniowym jest ważna, w przypadku dachów przemysłowych schodzi na dalszy plan. W tym przypadku liczą się przede wszystkim kwestie funkcjonalne. Tego rodzaju dachy zwykle wyróżniają się sporymi rozmiarami, zatem konstrukcja musi być w sposób przemyślany zaprojektowana, a następnie wykonana z dbałością o każdy szczegół.
Jak już zostało wspomniane, dachy przemysłowe najczęściej są płaskie, dlatego też szczególnie ważne jest zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Na etapie wykonania trzeba zadbać o optymalne nachylenie, które pozwoli na skuteczne odprowadzanie wody opadowej z dachu. Zastosowanie znajdują też liczne zabezpieczenia dachowe, które wpływają na wytrzymałość i funkcjonalność pokrycia. Trzeba wykonać solidną hydroizolację, a także termoizolację, wentylację, odwodnienie itp.
Rodzaj pokrycia dachowego oraz użyte do budowy materiały zależą przede wszystkim od specyfiki i przeznaczenia obiektu przemysłowego, a także od panujących na danym terenie warunków atmosferycznych. Realizację konstrukcji rozpoczyna się od budowy elementów nośnych, następnie warstwy spadkowej, izolacji termicznej, hydroizolacji. Ostatecznie wykonuje się pokrycie. Budowa dachu przemysłowego to zadanie wymagające profesjonalnego podejścia, dlatego też należy oddać je w ręce fachowców z doświadczeniem.