Dachy płaskie, inaczej nazywane również stropodachami, to te, których kąt nachylenia nie przekracza 10%. Mają wiele zalet, co stoi za rosnącą liczbą ich zwolenników. Przed rozpoczęciem budowy tego elementu budynku dobrze jednak sprawdzić, z jakich warstw powinien być złożony. Które części stropodachu są najważniejsze? Dlaczego warto na niego postawić? Gdzie się sprawdzi?
Dlaczego warto zdecydować się na dach płaski?
Wiele osób rezygnuje z wykonania płaskiego dachu, ponieważ obawia się, że nie zapewni on odpowiedniej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Warto jednak podkreślić, że jeżeli zostanie właściwie zaprojektowany oraz wykonany, nie musimy się martwić śniegiem i deszczem. Najważniejszym plusem tego rozwiązania jest uzyskanie pomieszczeń na poddaszu bez skosów, co znacznie ułatwia ich aranżację, a ponadto zazwyczaj zwiększa funkcjonalność. Co więcej, stropodachy umożliwiają również znacznie szybszą rozbudowę obiektu, a także stworzenie dodatkowego tarasu na piętrze.
Elementy, z których składa się stropodach
Dach płaski z reguły składa się z konstrukcji, na której umieszczona jest paroizolacja. Oprócz tego musimy wykonać ocieplenie, a na nim wiatroizolację. Na koniec trzeba położyć odpowiednie pokrycie. Warto jednak zaznaczyć, że możemy mieć do czynienia także ze stropodachem odwróconym, np. jeśli planujemy stworzyć na nim taras widokowy. W takim wypadku hydroizolację powinniśmy wykonać na stropie.
Jeżeli chcemy, aby dach właściwie spełniał swoje zadanie, musimy zainwestować w odpowiednie elementy. Ważne jest wybranie właściwych produktów do stworzenia ostatniej warstwy. W tym przypadku warto zwrócić uwagę m.in. na pokrycia dachowe Ruukki czy też Tilcor. Oprócz tego należy przemyśleć, czym planujemy ocieplić dach.